Zkrácené Svaly na Zádech: 5 Efektivních Protahovacích Cvičení

Zkrácené Svaly na Zádech: 5 Efektivních Protahovacích Cvičení

Looking to relieve tension and improve flexibility in your back muscles? Look no further! Our article on „Zkrácené Svaly na Zádech: 5 Efektivních Protahovacích Cvičení“ will provide you with valuable insights and techniques to help you achieve a more relaxed and supple back. Say goodbye to stiffness and discomfort with these 5 effective stretching exercises. Let’s dive in and unlock the secrets to a healthier, happier back!

Zkrácené svaly na zádech: Příčiny a projevy

Obecně známá příčina zkrácených svalů na zádech je především nadměrné sezení či špatné držení těla. Tento problém může způsobit bolesti a omezenou pohyblivost v oblasti zad a krční páteře. Je důležité pravidelně protahovat svaly zad, aby se uvolnily a zlepšila se tím mobilita celé páteře.

Níže najdete 5 efektivních protahovacích cvičení pro zkrácené svaly na zádech:

 • Kyčelní flekce v polohách: Toto cvičení protahuje spodní část zad a kyčle. Lehněte si na záda, přitahujte jedno koleno ke hrudi a držte 30 sekund. Poté zopakujte s druhou nohou.
 • Kobra pozice: Cvičení na posílení zad a protažení hrudníku. Lehněte si na břicho, zatlačte se rukama nahoru a protáhněte horní polovinu těla. Držte 20-30 sekund.
 • Sezení na židli s protažením: Sedněte si na židli s rovným zádovým sezením. Přeložte ruce za záda a protahujte hrudník nahoru. Držte 20-30 sekund.
 • Kočka – králík: Cvičení pro protažení celé páteře. Položte se na všechny čtyři a střídavě zvedejte pánev nahoru a dolů, zatímco hrbet zatahujte nahoru a dolů jako kočka a králík.
 • Rotace trupu: Postavte se rovně s nohama spolu a ruce roztažené do stran. Pomalu otáčejte trup na jednu a druhou stranu, aby se protáhly svaly na zádech. Držte rotaci 10-15 sekund.

Jak poznat zkrácené svaly na zádech?

Proti tlakem a opakovaným pohybem při práci na počítači jsou svaly zad postiženy a mohou se zkrátit. To může způsobit bolesti zad a omezenou pohyblivost. Pokud se cítíte, že máte zkrácené svaly na zádech, není třeba zoufat. S pomocí protahovacích cvičení můžete postupně zlepšit svou flexibilitu a zmírnit nepříjemné symptomy.

Zde je seznam 5 efektivních protahovacích cvičení pro zkrácené svaly zad:

 • Katování se židlí: Sedněte si na židli s nohama od sebe a předkloněte se vpřed s rukama vystředěnýma. Držte tuto pozici po dobu 30 sekund a poté se uvolněte.
 • Ptačí pes (Downward Dog): Postavte se do pozice sklapnutého psa, ruce i nohy by měly být rovné. Držte pozici po dobu 30 sekund a cítěte protažení v zádech.
 • Krenželák: Postavte se vzpřímeně a zkřížte nohy, zatímco ohnutou rukou se snažte dosáhnout opačného kolene. Držte pozici po dobu 20 sekund na každé straně.

Efektivní cvičení na protažení svalů

Efektivní cvičení na protažení svalů

Dlouhodobé sedění u počítače nebo špatné držení těla může způsobit zkrácení svalů na zádech, což může vést k bolestem v oblasti zad a krční páteře. Proto je důležité pravidelně cvičit na protažení těchto svalů. Zde je 5 efektivních protahovacích cvičení, které ti pomohou uvolnit napětí ve svých zádových svalů:

 • Kyčelní fleksor na židli: Usedni na židli a polož jednu nohu na zem. Drž záda rovně a začni pomalu zatáčet tělem směrem k opačné noze, cítíš při tom protažení na přední straně boku.
 • Kyčelní fleksor ve stoje: Postav se rovně s nohama ve šíři boků. Udělej krok dopředu jednou nohou, sklon trupu dopředu a drž paže oddělené. Cítíš protažení přední části stehna na zadní noze.
 • Kyčelní fleksor na zemi: Polož se na zem na záda a přitáhni jednu nohu k hrudníku. Drž ji zápěstím a pocítíš protažení v boku a křížové kosti.

Důležitost pravidelného protahování zadních svalů

Důležitost pravidelného protahování zadních svalů

Pravidelné protahování zadních svalů je klíčové pro udržení flexibility a síly v této oblasti těla. Nejenže pomáhá prevenci zranění, ale také zlepšuje držení těla a celkovou pohyblivost. Zkrácené svaly na zádech mohou vést k bolestem zad, špatnému držení těla a omezené flexibilitě. Proto je důležité začlenit do svého cvičebního režimu efektivní protahovací cvičení.

K dispozici je mnoho cvičení zaměřených na protahování zadních svalů, které pomohou uvolnit napětí a zlepšit flexibilitu v této oblasti. Zde je 5 efektivních protahovacích cvičení, které můžete začlenit do svého tréninkového plánu:

 • Kyvadlové protahování: Toto cvičení zaměřuje se na svaly dolní části zad a hýždí. Postavte se rovně a předkloníte se dopředu, nechte ruce viset dolů a postupně se posuňte do pozice, kde cítíte lehké protažení v zadních svalech.
 • Klasický protahovací stoj: Postavte se rovně, zkřížte ruce za hlavou a postupně se nakloněte dozadu, aby se protáhly svaly v horní části zad.
 • Výtažek páteře: Lehce se posaďte na podloženou židli, sepněte ruce za koleny a jemně tlačte dolů, abyste protáhli svaly v horní části zad až k bederní páteři.

Tipy pro správné provedení protahovacích cvičení

Tipy pro správné provedení protahovacích cvičení

Jsou-li vaše zádové svaly zkrácené nebo napjaté, může to způsobovat bolest a omezenou flexibilitu. Proto je důležité začlenit do svého cvičebního režimu protahovací cvičení, která pomohou uvolnit a prodloužit tyto svaly. Zde je 5 efektivních protahovacích cvičení pro zkrácené svaly na zádech:

 • Kyčelní strečink: Stoupněte si nohama na šířku boků a ohněte jednu nohu vpřed. Skloněte se dopředu a snažte se dosáhnout rukama ke svým nohám. Držte tuto pozici po dobu 30 sekund a pak cvičení opakujte na druhou stranu.
 • Kat stretch: Sedněte si na paty a natáhněte ruce dopředu, opřete se o ruce a snažte se posunout hrudník co nejníže k zemi. Držte pozici po dobu 30 sekund.
 • Hluboké rotační protahování páteře: Lehněte si na záda, přitáhněte jedno koleno ke hrudi a křížem přesouvanou nohu přetáhněte k zemi na opačnou stranu. Držte pozici po dobu 30 sekund a pak cvičení opakujte s druhou nohou.

Závěrečné poznámky

V této článku jsme prozkoumali význam zkrácených svalů na zádech a představili jsme 5 efektivních protahovacích cvičení, které vám mohou pomoci uvolnit a posílit tuto oblast těla. Je důležité si uvědomovat, že správná péče o své svaly je klíčová pro udržení zdraví a pohyblivosti. Tyto cvičení nevyžadují žádné speciální vybavení a můžete je provádět kdykoliv a kdekoliv. Nezapomeňte věnovat pozornost svému tělu a dávat mu potřebnou péči, abyste mohli co nejlépe využít svůj pohybový potenciál a udržet se v optimální kondici.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *