5 nejlepších jógových cviků pro posílení a uvolnění vaší chrbtice!

5 nejlepších jógových cviků pro posílení a uvolnění vaší chrbtice!

Chcete posílit a uvolnit svou páteř pomocí jógových cviků? Pak jste na správném místě! V tomto článku se podíváme na 5 nejlepších cviků, které vám pomohou získat silnou a pružnou páteř bez námahy. Pojďme se společně ponořit do světa jógy a dosáhnout optimálního zdraví a pohody vaší chrbtice!

Nejlepší jógové cviky pro posílení horní části zad

Zde jsou 5 nejlepších jógových cviků pro posílení a uvolnění vaší horní části zad:

 • Plank: Tento cvik posílí celé tělo, zejména horní část zad a břišní svaly. Držte tělo ve vodorovné poloze s opěrou na loktech a špičkách nohou.
 • Upward-Facing Dog: Tento cvik protahuje horní část zad a posiluje páteř. Lehněte si na břicho a zvedněte horní část těla pomocí paží, zatímco nohy zůstanou na zemi.
 • Warrior II: Tento cvik posílí a protáhne horní část zad a zároveň posílí nohy. Postavte se do širokého postavení, otočte se do pozice Warrior II a držte pozici s nataženými pažemi.

Cvik Účinek
Plank Posiluje břišní svaly a horní část zad.
Upward-Facing Dog Protahuje horní část zad a posiluje páteř.
Warrior II Posiluje horní část zad a nohy.

Výhody protažení <a href=dolní části zad pomocí jógy“>

Výhody protažení dolní části zad pomocí jógy

Pro dosažení optimálního zdraví a pohody je důležité pravidelně posilovat a uvolňovat dolní část zad. Jóga nabízí skvělé cviky, které vám mohou pomoci dosáhnout silnější a pružnější chrbtice. Zde je 5 nejlepších jógových cviků, které vám pomohou posílit a uvolnit dolní část zad:

 • Ukutasana (Pose s listem) – Tento cvik posiluje dolní část zad a zároveň uvolňuje svaly.
 • Bhujangasana (Pose hada) – Tento cvik posiluje svaly zad a pomáhá uvolňovat napětí v páteři.
 • Marjariasana (Pose kočky a krávy) – Tento cvik posiluje a protahuje svaly zad a pomáhá uvolňovat bolesti v dolní části zad.
 • Bitilasana (Pose krávy) – Tento cvik posiluje svaly zad a zvyšuje pružnost páteře.
 • Anjaneyasana (Pose válečníka) – Tento cvik posiluje svaly zad a protahuje boky, což přispívá k celkovému uvolnění dolní části zad.

Zlepšení držení těla a prevence bolestí zad

Jóga je skvělým způsobem, jak posílit a uvolnit vaši chrbticí. Díky kombinaci cvičení na upevnění vašeho jádra a protahování vašich svalů můžete snížit bolesti zad a zlepšit vaše celkové držení těla. Zde jsou 5 nejlepších jógových cviků, které vám pomohou dosáhnout silné a zdravé chrbtice:

 • Prkno (Plank): Tento cvik posílí vaše jádro a zlepší držení těla. Držte se v pozici prkna po dobu 30-60 sekund, abyste pocítili jeho účinky.
 • Kobra (Cobra): Protahování zad v pozici kobry posílí vaše svaly a uvolní napětí. Držte se v této pozici po dobu 30 sekund a opakujte cvik několikrát.
 • Vzpřimování páteře (Cat-Cow): Tento cvik protahuje a posiluje vaši páteř, zlepšuje flexibility zad a uvolňuje napětí. Opakujte pohyb Cat-Cow několikrát v dechu.

Pozice Účinek
Prkno (Plank) Posílení jádra
Kobra (Cobra) Protahování zad
Vzpřimování páteře (Cat-Cow) Posilování a protahování páteře

Dynamické cviky pro uvolnění a posílení páteře

Zde jsou 5 nejlepších jógových cviků, které vám pomohou posílit a uvolnit vaši páteř:

 • Kocovina (Cat-Cow): Tento cvik pomáhá prodloužit páteř a uvolnit napětí v dolní části zad. Lehce se zahnete a pak ohnete záda do oblouku a opakujete pohyb několikrát.
 • Poloha dítěte (Child’s Pose): Tento cvik pomáhá protáhnout páteř a uvolnit horní část zad a ramena. Sedněte si na paty, skloňte se dopředu a natáhněte ruce vpřed, dokud nedosáhnete na podlahu.
 • Prkno (Plank): Tento cvik posílí celé tělo, včetně páteře. Držte tělo ve vzpřímené poloze, opírajíce se o předloktí a špičky nohou, a udržujte tuto polohu po dobu 30 sekund až minuty.

Cvik Účinek
Kocovina (Cat-Cow) Prodloužení páteře, uvolnění dolní části zad
Poloha dítěte (Child’s Pose) Protáhnutí páteře, uvolnění horní části zad a ramen
Prkno (Plank) Posílení celého těla, včetně páteře

Jóga jako účinný prostředek k uvolnění napětí v bederní páteři

Jóga jako účinný prostředek k uvolnění napětí v bederní páteři

Pro uvolnění napětí v bederní páteři mohou být jógové cviky skvělým prostředkem. Zde vám přinášíme 5 nejlepších cviků, které vám pomohou posílit a uvolnit vaši chrbtici.

 • Hora stromů (Vrkshasana): Tento cvik pomáhá zlepšit rovnováhu a posílit bederní páteř. Stůjte vzpřímeně, zatáhněte břišní svaly a zvedněte ruce nad hlavu, spojte je v modlitbě nad hlavou a držte tuto pozici.
 • Kočička a kráva (Marjaryasana a Bitilasana): Tento cvik zlepšuje pružnost bederní páteře. Začněte v pozici s rukama pod rameny a koleny pod kyčlemi. Při nádechu se zakřívejte nahoru a při výdechu dolů.
 • Vzpříměné pozice (Utkatasana): Tento cvik posiluje bederní páteř, stehna a lýtka. Stůjte vzpřímeně s nohama blízko sebe, ohněte kolena a přenesením váhy do pat boky posuňte dozadu.

Závěrečné poznámky

Ve světě plném stresu a sedavého životního stylu je důležité pečovat o zdraví naší chrbtice. Jógové cviky nabízejí jedinečný způsob, jak posílit a uvolnit naši chrbtici, a přinést tělu i mysli potřebnou rovnováhu. Pokud si každý den uděláte čas na pravidelné cvičení, můžete si být jisti, že vaše chrbtice vám to bude vděčná. Tak proč si neposvítit na několik minut denně a postarat se o své zdraví? Vaše tělo vám za to jistě poděkuje a vy se budete cítit lépe a silněji než kdykoliv předtím. Pamatujte si, že vaše zdraví je ve vašich rukou a každý krůček k péči o svou chrbtici je krok správným směrem. Jděte do toho a nechte jógové cviky vést vaše tělo k optimálnímu zdraví!
5 nejlepších jógových cviků pro posílení a uvolnění vaší chrbtice!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *